Bez prípravy, ani do susedného mesta!
To je veľký rozdiel cestovania na vytúženú dovolenku bez detí a s deťmi. Už to nie je o spontánnosti a balení na poslednú chvíľku. Na dovolenku sa treba vopred pripraviť, cestu a presuny si čo najlepšie premyslieť a naplánovať.
Lebo viete ako, pripraveným šťastie praje 😀
Tu je mojich 12 tipov, čo nezabudnúť zabaliť pre deti na letnú dovolenku
1.Lekárnička
Akokoľvek si poviete, že v civilizovanom svete nájdete ľahko lekáreň, je lepšie mať základné lieky pri sebe. Zákon schválnosti funguje a komplikácie môžu prísť v nedeľu pred polnocou, alebo cez štátny sviatok a budete veľmi vďační za ten čípok na teplotu, čo ste do lekárničky hodili.
Odporúčam teda niečo na teplotu, žalúdočné problémy (nie len deťom sa môže zísť) na kašeľ, kvapky do očí a nezabudnúť na leukoplasty s rozprávkovými bytosťami, ktoré utíšia každý škrabanec. 😀
2. Nafukovací bazén na pláž a iné plavecké pomôcky
Vychytávkou na pláž s deťmi, je nafukovací „súkromný bazén“ pre dieťa. Ak máte deti do 2-3 rokov určite túto investíciu odporúčam. My dospelí si často neuvedomujeme, že detičky sú oveľa nižšie a morské vlny okrem toho, že špliechajú rovno do tváre, vydávajú aj dosť rachot, ktorého sa môžu spočiatku báť. Viac foto, aký bazén myslím nájdete tu.
3. Klobúky, šiltovky, slnečné okuliare
Odporúčam vyberať vopred, lebo deti majú tiež svoj vkus a kým si na pokrytie hlavy alebo očí slnečnými okuliarmi zvyknú, môže to chvíľku potrvať. (Viem o čom hovorím).
Obe moje deti majú obojstranné klobúčiky aj slnečné okuliare francúzskej značky KiETLA s UV ochranou.
Minutý rok som bola s letnou výbavou Olivky veľmi spokojná, preto má tento rok Timotej klobúk aj prvé slnečné okuliare tej istej značky.
Klobúky sú príjemné (100% bavlna) s vysokou UV a UPF ochranou viac ako 50 (UPF 50+). Okrem toho sú veľmi pekné a praktické. Jedna strana je širšia a podľa potreby, viac zatieni tvár, alebo krk dieťaťa. Navyše všetky verzie klobúkov sú obojstranné. Z jednej strany farebné a z druhej sú neutrálne biele s čiernym pásikom.
Slnečné okuliare si môžete vybrať z niekoľkých veľkostí. Timotej má už veľkosť JOKALA (2-4 roky) a Olívia už druhú sezónu JOKAKIDs (4-6 rokov). Okuliare sme testovali vlastne celý rok, a prešli si rôznymi nástrahami. A teda potvrdzujem, naozaj sú nerozbitné, prudko ohybné a hlavne bezpečné. Olívia si na okuliare zvykala dlhšie, preferuje klobúk, u Timoteja to je zatiaľ naopak. Pri mori budem trvať neustále aj na pokrytí hlavy, je to základ.
4. Plavky (oblečenie s UV ochranou)
Odporúčam deťom zabaliť viac kusov plaviek. Prechladnúť môžu práve, keď vyjdú z vody a majú na sebe mokré plavky ktoré ich “studenia”. Mokré plávky radšej vždy dole a šup do suchého. Tento rok testujeme plavky Kietla, ktoré sú nielen krásne , ale sú aj z anti-UV tkaniny bez použitia chemických filtrov
Pre menšie deti, nezabúdajte zabaliť plienky, ktoré tesnia (jednorazové, alebo ekologickejšie neoprénové gaťušky). Nespoliehajte sa na to, že deti budú behať holé. Nielen v rezortoch, ale aj na verejných plážach môže byť požiadavka, aby deti boli v plavkách.
5. Opaľovací krém s vysokým faktorom a mlieko po opaľovaní
Čo sa týka kozmetiky, pri deťoch sa riadim heslom, menej kvalitnej kozmetiky je viac.
Tento rok skúšame taliansku bio kozmetiku bez parabénov, či farbív Linea Mamma Baby. Deťom beriem vodeodolný opaľovací krém SPF 50+ poskytuje ochranu pred UVB-UVA žiarením, nižší faktor pri mori riskovať nebudem. Na večer po kúpaní a pobyte na kamienkoch a piesku mám pripravený krém po opaľovaní.
Praktická vec je cestovné balenie od tejto značky, kde nájdete 4x 100 mililitrové fľaše s detským mydlom, penou do kúpeľa, detským sprchovým gél om a šampónom a tiež detský olej zo sladkých mandlí: Mýlim, že táto výbava bude deťom úplne postačovať a zároveň nezaberie veľa miesta.
Ak Vás zaujíma podrobnejšie, ako si správne vybrať opaľovacie krémy, odporúčam článok od blogerky Sašky.
6. Repelent a krém po uštipnutí hmyzom na zmiernenie svrbenia
Minulý rok nás na dovolenke prekvapili komáre. Konkrétne komáre dali drsný útok na Timoteja a teda, dosť som si to vyčítala. Predtým som však skúsenosť s komármi pri mori nemala. Tento rok okrem repelentu, bude v batožine aj TÁ vec do zástrčky proti hmyzu!
7. Baby monitor, vysielačka alebo aplikácia
Možno si poviete, že Vám je baby monitor zbytočný, lebo budete stále pri deťoch.
No niekedy môžete sedieť len na balkóne, či terase a v okolí je rušno a deti nepočuť. Pre pokojné chvíľky je to veľká výhoda mať spiace deti pod kontrolou. Super skúsenosť s dosahom máme s aplikáciou, kedy jedno smart zariadenie necháte pri deťoch a druhé máte pri sebe. Nezabudnite si všetko dobre doma otestovať, tieto aplikácie môžu byť spoplatnené, alebo zdarma časovo obmedzené.
8. Fľašky na tekutiny pre celú rodinu a dózičky na občerstvenie, skladací nožík.
Vlastnými dózami a fľaškami predídete zbytočnému plastu a zároveň ich budete mať stále k dispozícii. Ja tento rok beriem na dovolenku aj dve nerezové slamky. Lebo u nás sú slamky pre Olivku základ a chcela by som tie plastové naozaj veľmi obmedziť. Skladací nožík je TOP pomocník. (V prípade letu, si ho v žiadnom prípade nenechajte v príručnej batožine!!!)
9. Nosič, alebo šatka
Myslím, že netreba tu rozoberať, že na letisku, či pri rôznych presunoch, je super mať voľné obe ruky a zároveň dieťa pod kontrolou. U nás sa stane, že ešte aj skoro 4ročná 0livka sa nechá rada chvíľku ponosiť.
10. Župan, alebo univerzálna zavinovačka
Deti majú radi svoje župany, alebo uteráčiky a ja ich pre ne beriem aj v prípade, že bielizeň budeme mať zabezpečenú na mieste. Najlepšou multifunkčnou vecou na leto je veľká bavlnená zavinovačka. Či už na zakrytie, utretie, alebo ako clona pred slnkom slúžia perfektne a beriem minimálne pre každé dieťa jednu. Ak máte už deti staršie odporúčam zobrať na dovolenku župany, moje deti majú rovnaké a to od slovenskej značky BEKVAM.
11. Redukcia, alebo prenosný nočník
Rodičia, ktorých sa tento bod týka, presne vedia, že toto môže byť problém 😀 Z hygienických dôvodov veľa rezortov takéto pomôcky v rámci servisu neposkytuje. Preto sa buď vopred informujte, alebo skladací nočník, či redukciu na toaletu si do batožiny pribalte.
12. Doklady
Nezabudnite najdôležitejšie, pre každého člena rodiny cestovné doklady, aj pre tých najmenších. Ďalej preukaz poistenca a ideálne aj kartička zahraničného cestovného poistenia.
Prekvapenie na cestu pre deti:-D
Na cestu, či už do lietadla, alebo iného dopravného prostriedku nezabudnite pripraviť dieťaťu prekvapko 😀 Ruksak, alebo tašku nabalte vecami, ktoré dieťa ešte nevidelo. Mali by to byť maličkosti. Ja pripravujem samolepky, tetovačky, drobné sladkosti a ovocie, prípadne nejakú skladačku, alebo mini spoločenskú hru.
Ak cestujete lietadlom, inšpirujte sa a prečítajte si moje tipy, ako sa pripraviť na let s dieťaťom.
Nezabudnite skontrolovať či máte nabíjačky na všetky elektro zariadenia (mobily, fotáky, tablety).
😀
No a potom si zbaľte dobrú náladu, nadhľad a na cestu veľa pohody.
Šťastnú cestu a krásnu dovolenku, my sa už nevieme dočkať!
Kozmetiku Linea Mamma Baby a Ruksak Kidzroom a bikiny Small rags
kúpite v obchode Littlehipster
Výrobky od spoločnosti Kietala kúpite v rôznych obchodoch a E-shopoch, tu je ich zoznam
Zelené Timotejove body je od našej obľúbenej slovenskej značky MILE
Pridaj komentár