Aká bola rodinná dovolenka s deťmi v Portugalsku?
Bol oceán studený, že? Aké bolo počasie, nefúkalo, kam ste leteli?
V tomto článku nájdete odpovede na tieto otázky z pohľadu mňa ako mamy
a zároveň z pohľadu nováčika v Portugalsku.
Budem písať o ceste, ubytovaní, cenách aj počasí a vlastne o krajine ako takej.
V druhej časti, už spomeniem naše konkrétne výlety a miesta, ktoré buď odporúčam, alebo ani nie 😀
Musím povedať hneď na úvod, že Portugalsko je nádherná krajina.
Bol to môj dlhoročný sen, stráviť tu letnú dovolenku.
Vybrali sme si juhozápad na základe odporúčaní a krásnych scenérií, ktoré sme poznali iba z fotiek.
Let do FARO
Leteli sme bez prestupu z Viedne do mesta FARO. Dĺžka letu je približne 3 h.25min.
Letenky sme kupovali v predstihu niekoľko mesiacov. Sledovala som vývoj cien leteniek až do odletu a extrémne sa už nemenili. Kupovanie letenky pol roka dopredu teda v našom prípade nebolo oveľa výhodnejšie.
Dali sme prednosť priamemu letu, aj keď bol možno o niečo drahší. Pred dvoma rokmi sme po ceste na Fuerteventura prestupovali v Madride, kde sme niekoľko dní aj zostali a bolo to super. No, tento rok sme si s dvoma deťmi na takúto medzizastávku ešte netrúfli.
Ako sa pripraviť na let s deťmi, som spomínala už v samostatnom článku. Takže ja sa pripravujem podľa toho :-D. Celkovo obe deti zvládli lety super. Každé z nich si hodinku pospalo (nie naraz, aby sme si náhodou nepospali aj my). Veľa rodičov sa obáva práve čakania na letisku, s čím problém nebol. Pri odlete tam aj späť sme mali výhľad na odletovú dráhu a deti boli z lietadiel úplne paf.
Transfer na/z letiska požičanie auta
Na dovolenku sme šli s kamarátmi, takže sme boli 4 dospelí a 3 deti. Namiesto dvoch áut, ktoré by nás museli na letisku čakať, sme sa rozhodli využiť prepravnú spoločnosť. Z Bratislavy na letisko a späť sme šli jedným väčším autom všetci spolu. Náklady na prepravu sme delili a neplatili žiadne parkovné.
V Portugalsku sme si požičali autá (každá rodina zvlášť) na celú dobu pobytu. Auto sme mali vopred objednané cez spoločnosť InterRent, ktorej link sem teda určite nedám. Zďaleka obchádzať!!! Vyúčtovanie ceny autosedačiek navyše a nepodložené vyúčtovanie škody na prednom skle nám pekne predražili dovolenku (fňuk!).
Ako som sa dočítala na fórach a ako ku mne postupne prichádzajú informácie, dajte si na požičanie auta v Portugalsku veľký pozor. Je to zrejme bežná prax, nepodávať úplné informácie a zavádzať spotrebiteľa. Jediné čo Vám môžem odporučiť je, dajte si auto z autopožičovne plne poistiť.
Ubytovanie
Tento rok sme uprednostnili ubytovanie na súkromí, pred hotelovým komplexom. Využili sme portál AirBnB. Najskôr sme mali veľké oči 😀 Chceli sme dom s bazénom aj blízko mora. Ceny takýchto nehnuteľností boli ale podstatne vyššie, ako ceny bez bazéna. Tak sme nakoniec dali prednosť domu bez bazéna, ale 5 minút od mora.
Zakotvili sme na 14 dní v malebnej dedinke Burgau o ktorej sme nevedeli skoro nič. Vedeli sme, že tam budeme mať dom a že tam je voda v oceáne ako v „swimming pool“ teda ako v bazéne 😀 Neviem o akom mori, či bazéne bola tá recenzia, ale asi o takom s ľadovými kockami. 😀
Dedinka veľmi milo prekvapila, presne tak si predstavujem portugalský vidiek. Pláž bola naozaj 5 minút. Naspäť do domu o pár minút dlhšie, keďže to bolo do kopca. Z dedinky sme robili rôzne výjazdy, o ktorých sa čoskoro dočítaš v druhej časti.
Stravovanie a ceny v Portugalsku
Stravovali sme sa doma aj v reštauráciách. Je to asi jedna z najväčších dilem rodičov, ako vyriešiť, aby boli všetci sýti a zároveň, aby sa mamička neuštvala, ešte aj na dovolenke, varením.
Raňajky neboli problém… to sme si dali vždy v klude doma. Počas dňa sme mali väčšinou jedno teplé jedlo doma a niečo drobné na obed vonku, alebo naopak. S kamarátmi sme sa s varením striedali, takže to bolo celkom fajn. Ale treba priznať, nie je to all inclusive a treba riešiť nákupy a tak celkovo vyžaduje si to určitú námahu navyše.
Ceny potravín a služieb sú o niečo vyššie ako na Slovensku. Napríklad v porovnaní s Fuerteventura,
kde sme boli pred 2 rokmi, je Portugalsko určite drahšie.
Záleží samozrejme aj od lokality, kde si sadnete. Surferské pláže, výhľady na oceán, „gýčové“ promenády 😀 tak to treba rátať s prirážkou, tak už to chodí. Dve kávy, jeden džús, nejaký toast, koláčik, cena niekde 10e a zas inde aj 20e.
Veľa sme čítali a chystali sa na lokálne trhy, veci tam mali byť lacnejšie. Platilo to určite pre zeleninu a ovocie, kde sme raz v meste Lagos spravili super výhodný nákup. Pre ryby a dary mora to úplne neplatilo, neboli lacné, ale zas na perfektnej úrovni. Väčšinu nákupov sme riešili v Lidl a v lokálnych potravinách. Ceny by som (subjektívne) zhodnotila ako také Bratislavské 😀
Počasie a teplota oceánu
Boli sme v Portugalsku na dovolenke v druhej polovici júna a teda prvé dva dni bolo dosť chladno :-/ hlavne preto, že fúkal studený vietor. Neskôr to už bolo fajn, vietor pofukoval, ale miernejší aj teplejší. Zo 14 dní bolo asi 2 dni tak zatiahnuté a fúkalo, že sme sa neokúpali.
Najbližšie by som však s deťmi išla do Portugalska určite na konci augusta, alebo až v septembri, keď je počasie ustálenejšie (my na jeseň momentálne nemôžeme). V skratke, v júny bolo počasie premenlivé, slnko samozrejme silné, vietor občas nepríjemný a zažili sme aj bezvetrie.
V Portugalsku je voda studená čo? To je asi najčastejšia otázka, či konštatovanie 😀 Áno voda v oceáne na juhovýchode bola celkovo studena, neviem okolo 21-22C. Dali sa však nájsť pláže, kde sa kúpalo úplne v pohode a dokonca sa plávalo. Boli ale miesta, kde voda fakt štípala a bez neoprénu sa veru nekúpalo.
Architektúra a krajina
Na záver sa budem len opakovať. Portugalsko je nádherná krajina. Tie výhľady, farba oceánu, nenápadné domčeky s kachličkami, scenérie ako z pohľadnice. Domáci nie sú žiadny nagelovaní nafúkanci na meďakóch. Skôr naopak, nenápadní, štýloví na starších autách. Nájdete tu kopec krásnych miest na posedávanie, ničnerobenie, ale ak máte radi skôr akčnú dovolenku, tiež si prídete na svoje.
Ochutnali sme výborné jedlo, videli krásne miesta, avšak bol to len zlomok krásnej krajiny do ktorej sa určite vrátime.
Pokračovanie článku nájdete tu: Portugalsko – časť 2.
Margita Tilingerova says
Pekny článok. Gratulujeme!!!!! Superrrrrrrr!!!!A tie fotky – su tiez profesionalne. Cakame na druhy diel!!
Petra Kalocsay says
Ďakujem veľmi veľmi pekne! Budem sa snatiť čo najskor… ale mám čo robiť, aby som to tu uspala.
Pozdravujem!