Letné prázdniny sme odštartovali rodinným výletom vo Vysokých Tatrách. S deťmi sme sa zapojili do projektu Tatranské rozprávkové putovanie, ktorý je určený pre rodiny so zvedavými deťmi ako sú tie naše. Počas troch dní sme navštívili Štrbské Pleso, Novú a Tatranskú Polianku, Popradské Pleso, zastavili sme sa vo Vyšných Hágoch a Tatranských Zruboch. Naše putovanie sme ukončili v Starom Smokovci. V článku sa dozviete, aký bol náš program za daždivého aj horúceho slnečného počasia.
Projekt tatranské rozprávkové putovanie
Základom tatranského rozprávkového putovania je tzv. Denník Tatranského dobrodruha.
Každé dieťa (do 18 rokov) si od 1.6.2022 až do konca októbra 2022 môže prísť bezplatne vyzdvihnúť Denník dobrodruha do Tatranských informačných kancelárií v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, do Turistického infocentra na Štrbskom Plese a do Mestskej informačnej kancelárií v Poprade.
Vo farebnom denníku si deti s rodičmi môžu čítať príbehy, lúštiť hlavolamy, sledovať jednoduché mapy či zbierať pečiatky z tatranských chát. Okrem toho, v samotnom denníku nájdete rôzne kupóny na zľavy v regióne, ktoré sa oplatí využiť.
Najdôležitejšie je však zbieranie takzvaných indícií. Vo Vysokých Tatrách je na sezónu 2022 pripravených dokopy 42 indícií rozmiestnených po celkom regióne. Každá indícia sa po nájdení poznačí do mapy priloženej v denníku dobrodruha.
Ak sa vám podarí nájsť minimálne 20 súťažných indícií, môžete sa zapojiť aj do súťaže. Tajničku zo strednej časti denníka Vám na info. centrách skontrolujú, odovzdávate iba tú časť, denník deťom zostava na pamiatku. Po kontrole dieťa dostane CERTIFIKÁT DOBRODRUHA s pohľadnicou. Súťaž trvá až do októbra 2022.
Odporúčam najmä pre školopovinné osadenstvo rodiny, kde si už deti sami prečítajú zadania a zapíšu indície. Môžem potvrdiť, že takáto forma spoznávania Olivku veľmi bavila. Je to zároveň super forma motivácie a zdroj zaujímavých informácii či zábavy nie len pre deti ale aj pre nás rodičov.
Náš trojdňový program vo Vysokých Tatrách
Deň 1 – Štrbské Pleso a Nová Polianka
Denník sme si boli vyzdvihnúť v Turistickom infocentre na Štrbskom Plese. Plán bol zostať v okolí plesa celý deň a podľa počasia si dať buď túru na Vodopád Skok, alebo vyjsť lanovkou na Solisko. Avšak pri našom príchode do Tatier lialo ako z krhly, tak sme zlé počasie využili na návštevu Pedal Planet. Je to zaujímavá expozícia unikátnych dobových šliapacích autíčok.
PEDAL PLANET nájdete v rámci Galérie Tatry v Novej Polianke, prekvapivo tu nájdete viac ako 120 exkluzívnych exponátov zmenšených šliapacích autíčok z celého sveta. V retro sekcii uvidíte napríklad legendárny šliapací Moskvič, priaznivci Formuly 1 si tiež prídu na svoje. Našim deťom sa asi najviac páčila sekcia šliapacích motoriek a zábavný chopper – kolotoč, na ktorom a mohli aj povoziť.
Po ceste späť na Štrbské Pleso sme vyzbierali indície v mestskej časti Vyšné Hágy, ktorú sme mali po ceste a potom sa konečne vyčasilo. Vodopád Skok sme už nestihli, ale prešli sme sa okolo Štrbského plesa, vysvetľovali deťom čo sú to tie plesá a na záver dňa sme mali naplánovanú najvyššiu a zároveň najvyššie položenú vyhliadkovú vežu Veža snov alebo Tatras Tower. Indíciu pri nej sme našli, avšak bola taká hmla, že sme si výstup nechali na ďalší deň, ktorý už bol našťastie slnečný.
TATRAS TOWER je vysoká 53 m a naskytne sa z nej úplne iná perspektíva pohľadu na Štrbské pleso. Z nadmorskej výšky 1 367 m.n.m. máte Tatry ako na dlani, pre mňa to bol zážitok.
Deň 2 – Popradské pleso a Tatranská Polianka
Druhý deň sme sa venovali asi 7km túre na Popradské pleso. Cesta to nie je náročná, zvládne ju každá rodina, aj taká s kočíkom či dokonca dvoma.
Počas cesty smerom hore sme museli deti riadne motivovať, ako odmenu sme im sľubovali indíciu v podobe celého slovíčka a pečiatku z Horskej chaty pri Popradskom plese aj z Majláthovej chaty hneď vedľa. Na oboch miestach si viete dať plnohodnotný obed, kávičku aj sladké s úžasným výhľadom na Popradské pleso.
Cesta dole už bola veselšia, avšak náročná nakoľko pražilo slnko a teploty išli nad 30 C aj vo Vysokých Tatrách. Mali sme všetci slnka dosť a tak náš ďalší program pokračoval už pokojnejšie v tieni digitálnej galérie a kaviarne Poliankovo v Tatranskej Polianke.
Názov Poliankovo je málo výstižný pre to čo táto digitálna galéria ponúka. Mňa samotnú prekvapilo koľko moderných technológií je tu použitých a ako interaktívne je prezentovaná tematika hôr. Aktuálna výstava „Dialóg s planétou“ je vytvorená v spolupráci so slovenským dokumentaristom Pavlom Barabášom. Pri prezentácii jeho tvorby boli využité digitálne simulácie, virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, fotografie či tieňohra – bolo to naozaj woow.
Súčasťou Poliankova je aj obchod so suvenírmi a kaviareň, kde si môžete vychutnať kávu, limonádu a palacinky. Vo vonkajšej časti kaviarne boli pripravené aktivity pre najmenších a príjemne tam pofukovalo, takže sme si tu po turistike super vydýchli.
Deň 3 – Smokovec – Hrebienok – Vodopád
Posledný deň sme mali naplánovanú prechádzku v Starom Smokovci, výstup na Hrebienok, Bilíkovu chatu a vodopády Studeného potoka. Po ceste zo Štrbského Plesa sme sa zastavili v Tatranských Zruboch, kde sme pri Pamätníku hrdinom – letcom SNP a v okolí hotela Granit vyzbierali dobre schované indície.
Keďže bol opäť horúci deň, uľútostilo sa nám detí a na Hrebienok sme vyšli tradičnou lanovkou. Tá zo Starého Smokovca premáva už od roku 1908 a je jedinou pozemnou lanovou dráhou na Slovensku. Deťom sa to veľmi rátalo. Po ceste k vodopádom sme sa zastavili na Bilíkovej chate na polievočku a buchty na pare a deti si zapísali ďalšiu indíciu a pečiatku do Denníka dobrodruha.
Za odmenu sme sa opäť išli schladiť a dozvedieť niečo zaujímavé do Kvantaria na Hrebienku. Názov Kvantarium opäť veľmi málo prezrádza o bohatom obsahu, ktorý tento projekt ponúka. Kvantarium vzniklo pod záštitou firmy Kvant, ktorá zastrešuje šikovných fyzikov, kreatívcov a elektrotechnikov. Prerobili na Hrebienku osem miestností, v ktorých uvidíte rôzne audiovizuálne multimediálne show, vyskúšate si aj niekoľko interaktívnych exponátov. Najviac sa mi páčilo ako jednoducho sú vysvetlené fyzikálne javy, ktoré sa nachádzajú za špeciálnymi objektmi. Prehliadka je teda nielen vizuálne atraktívna, ale pre deti aj mimoriadne poučná.
Rodinné ubytovanie vo Vysokých Tatrách
Veľmi dôležité pri hľadaní ubytovania vo Vysokých Tatrách je akú lokalitu plánujete navštíviť a či sa chcete prioritne presúvať autom, alebo len pešo a tatranskými električkami. Parkovanie auta vo Vysokých Tatrách je drahý špás, netreba na to zabúdať a počítať treba s 10eurami na deň. My sme naposledy boli v Tatranskej Lomnici a okolí, preto sme tentoraz uprednostnili lokalitu Štrbského plesa, kde sme ešte s deťmi neboli.
V Hoteli Borovica na Štrbskom plese sme sa cítili výborne. Tento 4* hotel poskytuje nadštandard vo všetkých oblastiach. Aj keď nie je najlacnejší, v cene pobytu máte komplet ubytovanie, polpenziu (pestré raňajky a bohaté večere formou servírovanej večere), tiež neobmedzený wellness a v neposlednom rade aj parkovanie neďaleko Štrbského plesa.
Čo sa týka vybavenia hotela, rodinná izba bola pre nás dostatočne priestranná.
Wellness v hoteli je nielen pre tých čo radi oddychujú, aj pre akčnejšie povahy ktoré si radi zaplávajú a bláznia sa v bazéne. Neďaleko reštaurácie je umiestený aj dobre vybavený detský kútik a vonku pri kaviarni sa nachádza trampolína a lezecká stena pre staršie deti.
Naše putovanie sme ukončili v Tatranskej informačnej kancelárií v Starom Smokovci, kde deti odovzdali tajničku z Denníka dobrodruha a dostali certifikáty za vyzbieranie dostatočného množstva indícií. Po viac ako troch rokoch sme si Vysoké Tatry užili naplno. Deti sa aj vďaka Denníku dobrodruha dozvedeli kopec nových informácií a verím že sa do Tatier budú vždy radi vracať.
Viac fotiek a informácií o našom putovaní si môžete pozrieť na našom Instagrame.
Tento článok vznikol v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.
Aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
Pridaj komentár