Letnú rodinnú dovolenku sme tento rok strávili na Slovensku. Vybrali sme trasu a miesta, ktoré sme doteraz nepoznali. Začali sme Bojnicami, pokračovali cez Čičmany až na samotný sever Oravy.
Do programu som sa snažila vybrať z každého rožka troška, tak aby bol každý deň zaujímavý nie len pre deti, ale aj pre nás dospelých.
Bola to tento rok kombinácia oddychu, poznávania, kultúry, ale aj zábava a improvizácia vzhľadom na nečakane vysoké teploty. V článku zhrniem ubytovanie, miesta, ktoré sme navštívili, ale aj to, čo sme nestihli a stálo by to za pozretie.
To najlepšie z Bojníc
Bojnice sú mesto rodinných atrakcií, ktoré určite netreba extra predstavovať. Úplne zámerne sme si toto miesto tak trocha masovej kultúry či zábavy vybrali na začiatok týždňa.
Hneď v pondelok doobeda sme vybavili bojnickú ZOO a potom sme mali na pláne v prípade horšieho počasia zámok. Počasie sa však nečakane vylepšilo, a tak sme sa po obede a kávičke v meste vybrali na vyhliadku Čajka v oblakoch.
Bol to krásny zážitok, ak budete v Bojniciach, určite odporúčam vybrať sa práve sem. Jediné, čo nás zaskočilo, bolo extrémne drahé parkovné. Odporúčam nechať auto dole na odstavných parkoviskách, kde sa dá nájsť parkovanie od 5 do 12 eur na deň a vyviezť sa hore k vyhliadke kúpeľným vláčikom.
V Bojniciach sme boli ubytovaní len jednu noc, a to v penzióne Meridiana.
Penzión bol ešte krajší ako na fotkách, izba bola vkusne zariadená a cítili sme sa na jednu noc ako na dovolenke v USA (to povedal Martin, keďže ja som v USA ešte nebola, len som si to predstavovala). V Bojniciach sme totálne zničili seba aj deti.
Rušili ma tu stánky so somarinami, kde sme sa nevyhli kúpe plyšáka a meča…Návrat na toto miesto (cca po 20 rokoch) s vlastnými deťmi bola milá nostalgia, miestami sklamanie z malých posunov vpred, najmä čo sa týka ZOO, a na záver príjemné obohatenie na vyhliadke Čajka v oblakoch.
Viac tipov na aktivity v Bojniciach spísala Saška v tomto článku:
O výlete do Bojníc a cestovaní s deťmi
Na záver len toľko, aj v pondelok bolo všade ľudí dosť. Nebol to masaker, dalo sa to vydržať, ale cez víkend by som návštevu neriskovala a ak si chcete výlet užiť, naplánujte si Bojnice radšej na pracovný deň.
Penzion Meridiana Bojnice Penzion Meridiana – tu sme odštartovali letnú dovolenku a bola poriadna zima. Olivka náš malý ľadový medveď, bazén musela vyskúšať aj keby kocky ľadu padali Bojnice 2020 – rodinná fotka zo ZOO musí byť Zoo Bojnice Zoo Bojnice – motýlia záhrada Olivke učarovala Bojnice – všade samé atrakcie Vyhliadka Čajka Bojnice Vyhliadka Čajka Bojnice Ihrisko pod vyhliadkou Čajka Bojnice
Čičmany s deťmi
Ďalšou našou zastávkou bola najvyššie položená obec Žilinského kraja – Čičmany.Neviem, či ste vedeli, ale je to len 37 km od Bojníc smerom na sever.
V Čičmanoch sme našli absolútny pokoj.
Po Bojniciach to bola veľmi príjemná zmena.Ubytovaní sme boli v autentickom penzióne Katka.
Rodinný apartmán s dvoma spálňami bol skromne zariadený, ale všetko, čo sme potrebovali bolo k dispozícii, takže pomer cena a kvalita super.
Raňajky aj večera sa podávali na terase s ľudovým nádychom, stravu si môžete doniesť aj vlastnú.
V Čičmanoch sme samozrejme nemohli obísť objekty ľudovej architektúry, ktoré sa posledné roky stávajú stále známejšie a to doslova po celom svete.
Obec Čičmany je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu, ktorú spravuje Považské múzeum.
Môžete tu nakuknúť do dvoch dreveníc – Radenov dom a Dom č. 42 a dozvedieť sa o živote a typických maľbách v Čičmanoch viac.
Tie známe štylizované geometrické ornamenty, ktoré zdobili domy, robili výlučne ženy. Vedeli ste?
“Výzdoba domov bola prestížna záležitosť, ženy sa v nej pretekali”.
„Tenkrát poprvé“ to bolo v Čičmanoch pre celú rodinu. Našli sme tam kľud, čo už len tak v Tatrách či na Liptove nezažiješ. Turisti sa odzdravia a ceny halušiek vás nezarazia.
Posedieť ši môžete na dobrej káve, limonáde a pivku v humne Ondreja Gregora
Až na mieste som zistila, že sa tu dá aj ubytovať, nabudúce ak by sme sem zavítali, vyskúšala by som aj túto možnosť.
Čičmany sú láska Dovolenka. Čičmany večer sú prázdne Čičmany
Na Orave s deťmi
Prvá zastávka po ceste na sever bola dedina Oravský Podzámok.
Preplnené parkovisko (5 eur na deň, akokoľvek dlho sa zdržíte) nám napovedalo, že na Oravskom hrade ani počas týždňa o turistov nie je núdza.
Rad na pokladni hradu bol nekonečný, a tak sa môj malý sen, navštíviť Oravský hrad, nesplnil.
Dostali sme ale super tip, že na nádvorie po druhú bránu sa dá prejsť bezplatne, teda v rade nemusíte čakať.
Popravde, zvyšku rodiny tento výstup úplne postačoval a zopár ľudí mi písalo, že hrad je vlastne krajší zvonka – ďakujem za povzbudenie.
No ja sa nevzdávam, nabudúce pôjdem na hrad aj sama.
Neďaleko hradu sme objavili malé a hlavne celkom prázdne Múzeum šľachtických kočiarov a saní. Aby sme z Oravského Podzámku neodišli na prázdno, prezreli sme aspoň najrozsiahlejšiu zbierku kočiarov a saní na Slovensku a bolo to celkom zaujímavé aj pre deti.
Ďalej sme pokračovali skoro až na hranice s Poľskom, na dve noci sa trocha rozmaznávať v rezorte Oravský Háj.
Musím povedať, že moje očakávania tento hotel prekonal.
Vďaka krásnemu počasiu sme si dokonale užili vonkajší bazén a deti sa vybehali v okolí. Či už raňajky alebo večere boli fantastické. Z terasy reštaurácie vidíte na ihrisko a pristavený skákací hrad, takže sme sa občas cítili skoro ako na dovolenke bez detí (na chvíľku :-D).
Okolie Oravskej priehrady vôbec nepoznáme, a tak nám kamaráti poradili, že keď chceme mať túto oblasť „ako na dlani“ máme sa vybrať do obce Klin a vyšliapať si na „RIO de KLIN“.
Že neviete čo to je? Nečudujem sa, ani ja som nevedela.
Po slovensky, pútnické miesto so sochou Ježiša nad dedinou Klin.
Možno si poviete že gýč a napodobenina a v podstate asi aj máte pravdu, ale viete čo? Tuto týmto bohabojným a pracovitým ľuďom s trojposchodovými mega domami to beriem a na Oravu mi to sedí.
My sme sa vybrali na toto miesto najmä preto, že je odtiaľ skvelý výhľad. Deti to vyšliapali hore aj dole samé, čo sa ráta dvojnásobne.
V dedinke Klin ešte nájdete jedinečné rašelinisko aj s náučným chodníkom, čo mne už ale pre netypicky vysoké teploty na Orave neprešlo.
Keď budete na Orave,
Múzeum oravskej dediny za Zubercom určite nevynechajte.
Autentické scenérie, zaujímavé
informácie pre deti aj dospelých.
Hrala živá hudba, aj občerstvenie bolo a ľudí tak akurát.
Môžete si kúpiť drobnosť, my sme vybrali malé drevené vĺčiky, nieže by sme ich
potrebovali, ale Timko civel hodnú chvíľku na sústruh, tak aby mal pamiatku.
Olívia si vyskúšala lezecký park kúsok od múzea.
Snáď prvýkrát splnila limit na výšku ?
, tak sa nedala odhovoriť ani za cenu frustrácie mladšieho brata. K dispozícii
je aj verzia pre väčšie deti a dospelákov.
???
Poslednou zastávkou na Orave bola lanovka Roháče Spálená a výhľady na Západné Tatry. My radšej na tie lanovky v zime a rovno s lyžami na nohách. Bolo to pekné spestrenie slnečného predvečera. Zvyčajne lanovku v lete využívajú turisti, aby šliapali ďalej do kopcov, my sme si kúpili obojsmerné lístky a pomotali sa chvíľku hore medzi čučoriedkami, ale dá sa kúpiť aj jednosmerný lístok.
Naše putovanie po nepoznanej časti Slovenska sme ukončili na Donovaloch, kde to už zmapované máme, viac nájdete v článku o atrakciách s deťmi na Donovaloch.
Myslím, že trasa to bola super. Videli sme veľa, boli sme spolu, počasie nám vyšlo. Myslím, že každý z uvedených tipov môžete využiť aj ako tip na víkendový alebo jednodňový výlet.
Dôkaz že sme boli aspoň na prvom nádvorí Oravského hradu Múzeum historických kočov Oravský Háj Oravský Háj Oravský Háj vonkajší bazén Všade dobre, v Oravskom Háji naj 😀 Oravský Háj večera – najlepšia. Rio de Klin Rio de Klin Zuberec – múzeum oravskej dediny Zuberec – múzeum oravskej dediny Zuberec – múzeum oravskej dediny
Výlet sme ukončili víkendom na Donovaloch, kde to už máme celkom zmapované a tu nájdete podrobnejší článok špeciálne o atrakciách na Donovaloch.
Viac o našich každodenných radostiach aj starostiach sledujte na našom instagrame.
Na záver dodávam, že žiadne z ubytovaní či atrakcií nie je súčasťou spolupráce, moje hodnotenie je čisto subjektívne a zakladá sa na našich pocitoch 😀
Celé leto deti nosia župany a plavky Bekvam a okuliare a klobúky Kietla a to sú naše obľúbené dlhoročné spolupráce.
Pridaj komentár